Jak motywować zdalnych pracowników?

Praca zdalna, choć niesie ze sobą sporo udogodnień, może stanowić także pewne wyzwanie dla pracodawcy. Jak zmotywować do działania pracowników, którzy nie pracują w biurze? W takim przypadku sporą pomocą może być aplikacja teambooster.

Dlaczego warto zadbać o motywację? Według badania “State of the Global Workplace: 2023 Report”, przeprowadzonego przez Instytut Gallupa, niskie zaangażowanie pracowników kosztuje globalną gospodarkę 8,8 biliona dolarów. To aż 9% światowego PKB! 

Co można z tym zrobić? Instytut Gallupa sugeruje szkolenia dla menedżerów, dzięki którym będą oni mogli skuteczniej poprowadzić zespół. Po zalecanych przez Instytut szkoleniach (przeszkolono ponad 14 000 menedżerów w ciągu kilku lat), w okresie od 9 do 18 miesięcy zaangażowanie zespołów wzrosło z 8% do 18%. 

Co jeszcze warto wdrożyć w życie? Mamy dla Ciebie kilka skutecznych sposobów motywowania pracowników na home office.

1. Zadbaj o transparentną komunikację

Warto prowadzić przejrzystą komunikację z pracownikami i informować ich o celach, oczekiwaniach czy zmianach w organizacji.

2. Określ klarowne cele

Wyznacz jasne cele oraz kluczowe wskaźniki efektywności (KPI). Dzięki temu zdalni pracownicy będą wiedzieli, jakie są oczekiwania wobec nich.

3. Poznaj indywidualne potrzeby

Porozmawiaj z pracownikami o ich potrzebach i dostosuj swoje podejście do tego, co motywuje poszczególne osoby. Zauważaj różnice w ich preferencjach dotyczących pracy i — w miarę możliwości — uwzględniaj je.

4. Pozwól się szkolić i rozwijać

Inwestuj w rozwój umiejętności pracowników — skorzystaj z kursów edukacyjnych albo szkoleń online.

Krokiem dalej może być aplikacja teambooster, dzięki której możesz przekazać pracownikom niezbędną wiedzę w przystępnej formie. Użytkownicy wykonują misje i zdobywają informacje. Zbierają też punkty, które mogą wymieniać na nagrody.

Nie brakuje dobrej historii, na przykład sportowych zmagań na biegowym torze, oraz rywalizacji. Użytkownicy mogą walczyć, by osiągnąć określone cele, np. sprzedaż na określonym poziomie, a co za tym idzie — wysokie miejsce w biegowej rywalizacji.

Wykorzystanie aplikacji teambooster pozwala więc przekazać wiedzę osobom pracującym zdalnie, ale także budować ich motywację.

5. Organizuj wirtualne spotkania zespołu

Regularne spotkania w formie online to dobra forma, aby rozproszony w różnych miejscach zespół mógł spokojnie porozmawiać. To nie tylko okazja na rozmowę o ważnych projektach i zadaniach, ale także o luźniejszych tematach. W ten sposób zespół buduje więź, atmosfera się poprawia, a motywacja pracowników rośnie.

6. Zapewnij regularny feedback i doceniaj osiągnięcia

Regularny i konstruktywny feedback to podstawa. Udzielaj wskazówek, rozmawiaj z pracownikami o niedociągnięciach czy udanych projektach.

7. Rozważ oferowanie dodatkowych benefitów

Jeśli zaoferujesz dodatkowe benefity pracownikom na home office, poczują się docenieni. Może to być subskrypcja aplikacji z książkami, muzyką czy karta na zajęcia, na których pracownicy aktywnie spędzą czas.

Wdrożenie tych pomysłów w życie może pomóc w utrzymaniu wysokiej motywacji i zaangażowania zdalnie działającego zespołu. Wsparciem dla pracowników i lidera jest też aplikacja teambooster, która pozwala szybciej przyswajać wiedzę i w krótkim czasie nagradzać użytkownika.

Zauważasz spadek motywacji osób pracujących zdalnie? Sprawdź nasze demo i przekonaj się, co możemy Ci zaoferować!

Szukasz informacji o programach motywacyjnych? Sprawdź nasze najnowsze artykuły

Startujemy?
Aktywuj demo już dziś!

Poznaj podstawowe funkcjonalności naszej aplikacji, aktywując swój indywidualny dostęp.
Samodzielnie wypróbuj naszą aplikację!
Przekaż nam dane, na które powinniśmy aktywować Twój dostęp do demo.
Super!
W ciągu kilku minut, na podany adres email, otrzymasz link do logowania w demo.
Oops! Coś poszło nie tak.
Wypełnij ponownie lub napisz do nas w zakładce Kontakt.